A gyógynövények elnevezés alatt azokat a növényeket értjük, amelyek sejtjeikben olyan vegyületeket tartalmaznak, amelyeknek bizonyos esetekben gyógyító hatásuk van. A gyógynövényekben lévő értékes vegyületeket hatóanyagoknak nevezzük.
A növényi gyógymódnak az a célja,hogy a testnek természet adta gyógyulási törekvését támogassa és ébren tartsa. Ma már módunkban áll olyan teakeveréket összeállítani, melyek egy bizonyos betegség gyógyítására szolgálnak.
Mire jók a gyógynövények?
Áfonyalevél:
Hatóanyaga: katechin-cserzőanyag, leucoanthociánok, flavonoidok, fenolkarbonsavak, iridoidok, C-vitamin. Mangán, Króm tartalma van.
Enyhe vércukorszínt csökkentő, Baktériumölő, szélhajtó, összehúzó. Húgyúti problémánál jó vízhajtó, kellemetlen szagú vizelet esetén, hólyag és bélhurutra. Gyomorgörcs, vesebetegségek, vesekő, láz, vérnyomás zavarai és köhögés elleni teakeverékbe. A fekete áfonyalevél metabolizmust stimuláló hatása a koleszterin és a vércukor egészséges szintjének fenntartásában játszik szerepet.
Külsőleg: szembetegségekre borogatónak.
Akácfavirág:
Hatóanyaga: flavonos glikozidák, ( robinin, akaciin ), illóolaj ( nerol, farnesol, linalool )
Színező anyaga a flavin mely a ráksejtek szaporodását gátolja. Gyomorsav túltengése esetén, enyhe görcsoldó. Meghűléses betegségeknél, köhögéscsillapító hatású. Hosszabb ideig ne!, mert a vörösvérsejtek kicsapódását váltja ki. Oldja a hörgők görcsét, fellazul a köpet. Légcsőhurut, nátha, megfázás, gyomorfájdalom, enyhe székrekedés, gyenge bélműködés, esetleg magas vérnyomás és vizelethajtás esetén. Ráncsimító, bőrtónus javító hatása is van.
Ánizsmag:
Hatóanyaga: illóolaj, dimer anethol, dimer ánizsaldehid.
Az ánizs illóolaj 3 úton választódik ki a szervezetből: légutakon, húgy utakon, tápcsatornán keresztül. Gyomor és mell elnyálkásodás esetén. fertőtlenítő, görcsoldó. Váladékot elősegíti, nyákoldó (kankalin is). Vesebetegeknél használjuk, védő kolloidot képez, megakadályozza a vesekő képződését. Görcsös székrekedés csökkentésére, más hashajtókkal együtt is használható. Légúti megbetegedésekben nyákelválasztást fokozó hatása révén köptető, száraz köhögés, légcsőhurut, elnyálkásodás, nehézlégzés. Fokozza az emésztőnedvek kiválasztását, étvágyjavító, gyenge emésztés, gyomor és bélgörcs, felfúvódás, székrekedés, epegörcsök esetén. Kisgyermekeknek és idős embereknek is nyugtató teáinak alkotórésze. Terhes anyák tejszaporítóként is alkalmazhatják.
Apróbojtorján:
Hatóanyaga: illóolaj, csersav. Flavonoidokat tartalmaz, kovasav tartalma jelentős, zöld antibiotikum.
Összehúzó és baktériumölő hatása is van. Gyulladáscsökkentő, immunerősítő. A lágy részek begyógyulását segíti, a heg meszes jellegű lesz. Húgy utakra, nőgyógyászati problémák esetén, vese, vesehomok és vesekőképződés megelőzésére, vizelethajtó, gyerekeknél ágybavizelés elleni teakeverék alkotórészeként. Köhögés, légcsőhurut, hangszálgyulladás, torokkaparás, rekedtség, torok és szájöblögetésre, ínygyulladás, szájpenész legjobb gyógyszere, Emésztésre, étvágyjavító, gyomorfekély, hasmenés, vastagbélgyulladás, epehólyag gyulladás, tüdőre, mandula, vér utaknál gyulladáscsökkentő, epeműködést szabályzó és epehajtó, gyomor és bélhurut, enyhe hasmenés, máj és epeműködés elősegítésére. Valamint menstruációs vérzés csillapítására. Hasmenés esetében alkalmazzák, amikor is négyóránként kell itatni a beteggel teát. Fertőző hasmenésnél is igen hatékony, mivel helyileg úgy hat, mint az antibiotikum. Gyulladásnál mérsékli a gyulladást és egyben a kórokozókra is hat. Gyomorfekélynél is nagyon hatásos. Gyógyítja a tüdőtágulást, a szívnagyobbodást. Torok-és mandulagyulladásnál kiváló hatású. De adhatjuk anginára, szájpenészre és a száj nyálkahártyájának gyulladására. Máj- és epe tevékenységét szabályozó. Húgysavas kórhajlam oldja a húgysavat. Megelőzhető vele a vesehomok és a vesekő képződése hetente legalább egy apróbojtorján teát igyon meg. A bélcsatorna és a hólyag renyheségét elmulasztó növényként is ismerjük. Megelőzésként hetente egy csészével igyon belőle. A lép működését segíti, ezáltal vérszegénység ellen is használható. A nők és a gyerekek vizelettartási problémáinál ülőfürdőt kell alkalmazni, és egy csésze teát is meg kell inni. Javaslom, hogy minél többször igyon apróbojtorján teát. Különösen télen sok hasznát fogja venni, de máskor is használ számos betegség megelőzésében. Megelőzésre elég hetente egy csészével inni belőle. Kúraszerű használatánál, betegségek gyógyítására napi egy csésze szükséges 6-8 héten keresztül, amíg meggyógyulunk, utána heti eggyel meg kell előzni a visszaesést. Külsőleg: nehezen gyógyuló sebek, makacs reuma, fekélyek, visszértágulatok esetén alkalmazható. A végtagokban fellépő szaggatás esetében - fürdő alakjában. Az apróbojtorjánt külsőleg még sebek kezelésére és lumbágó elleni pakoláshoz is használták.
Árnikavirág:
Hatóanyaga: arnicin, arnicin-csersav, kékgyanta, illóolaj, zsírsav, viasz, só, inulin, arnidendiol.
Ízületre, rándulásra, zúzódásra, száj és toroköblítésre, afta, rekedtség kezelésére, borogatásra, magas vérnyomás kezelésére. Gyulladáscsökkentő (antiflogisztikus), vérbőséget fokozó (rubefaciens), sebgyógyító, furunkulusokra, fertőtlenítő (antiszeptikus), érelmeszesedést gátló. Az olaszok a virágból készült alkoholos vagy olívaolajos kenőcsöt, reuma esetén használják ma is a fájdalmas testrészek bemasszírozására. A vizes és szeszes kivonatokat ütések, zúzódások és csonttörések következtében fellépő véraláfutások, ficamok, izomfájdalmak és egyéb reumatikus panaszok kezelésére használják. Borogatás, bedörzsölés, kenőccsel végzett kenés és masszírozás formájában. Rovarcsípések helyén kialakult gyulladásokra is alkalmazhatók. Az árnika segít a felületi visszérgyulladás gyógyulási folyamatában. Egyes országokban az árnika virágokból előállított kivonatokat és készítményeket belsőleg is alkalmazzák, például a méhizomzat tónusának és összehúzódó képességének erősítésére, a koronáriák tágítására és a szívizom táplálásának javítására. Az árnika virágból forrázatot készítünk, és azt használjuk belsőleg torokfájás és rekedtség kezelésére. Figyelem! Arra érzékeny egyéneknél a virágokban lévő vegyületek allergiás reakciót válthatnak ki. Sérült bőrön hosszabb ideig alkalmazva hólyagképződéssel járó ödémás bőrgyulladások alakulhatnak ki. A készítmények belsőleges alkalmazásakor igen pontos adagolásra van szükség, ezért az öngyógyításban az alkalmazásuk nem ajánlott. Nagyobb adagokban szívmegállást okozhat.
Árvacsalán:
Hatóanyaga: asparagin, glikozidokat, flavonoidokat, fitoösztrogéneket, nyálkát, cserzőanyagot, szaponint, illóolajat tartalmaz.
Összehúzó- és köptetőszer, köhögés, légcsőhurut ellen fogyasztják. Álmatlanság, magas vérnyomás ellen. Emésztési zavarok, gyenge emésztés, felfúvódás, gyomorsavtúltengés gyógyítására. Izzadás, hőemelkedés, vérszegénység ellen. Gyulladáscsökkentő, méherősítő, rendszertelen havi vérzés, klimaxos tünetek, prosztatanagyobbodásra. Enyhe vércukorszínt csökkentő, főleg időskorban. Elősegíti a kiválasztást. Külsőleg: Kiütésekre borogatónak, gyulladásokra, nehezen gyógyuló sebekre, gyerekeknek bőrkiütéseire. Fehérfolyásnál hüvelyöblítőnek. Tömény főzetét női bajoknál, vérzés csökkentésére a népi gyógyászatban régóta használják.
Babhéj:
Hatóanyaga: Króm, mangán, trigonelin, arginin, kovasavszármazékok, kolin, aszparagin, izovaleriansav, cellulóz, kálium, foszfor, C vitamin, kéksav, aminosav tartalma van.
Folyadék pótlására alkalmazható. A szervezet vízháztartását normalizálja. Vércukorszínt csökkentő hatása van. Erőteljes, főleg időskorú cukorbetegeknél hasnyálmirigyre. Cukorbetegeknél, ha a gyógyszerkezelés ellenére a vércukorszínt 10 felett van, naponta 3-4x fél liter víz + 1 evőkanál babhéj. Kecskerutával vagy felváltva alkalmazzuk. Vízhajtásra, vesekőképződés megakadályozására is jó. Fogyasztóhatása van. Csökkenti a vérnyomást, enyhe ízületi panaszokra, gyenge szívműködésre is jó hatása van.
Bazsalikom:
Hatóanyaga: az illóolajban metilkavikol, linalool, eugenol, cineol, ocimén és cserzőanyagok, valamint flavonidok.
Alkoholéhség esetén (csökkentő), gyomorerősítő, pozitív gondolatokra ösztönöz. A levelek bélférgesség, övsömör, akné, kígyómarás, rovarcsípés ellen jók. Ezen kívül elűzik a szúnyogokat. Főzete antibakteriális hatású. Étvágyjavító, puffadás ellen, szélhajtó. Emésztési zavar okozta szívpanaszok, szívelégtelenség, megfázás, köhögés, étvágytalanság, gyomorgörcs, hasmenés, bélféreg, depresszió, képzelgés, idegesség, gyenge immunrendszer, vízkór, menstruáció elősegítése, fehérfolyás, esetleg alacsony vérnyomás, hányinger-csillapító, enyhe görcsoldó és tejelválasztást elősegítő. A bazsalikom ugyanazokat az enzimeket gátolja, mint a gyulladás gátló gyógyszerek, mégpedig az Ibuprofen és a Tylenol. A bazsalikom előnye a gyógyszerekkel szemben az, hogy nagy mennyiségben sem okoz károsodást. Nemrég nyilvánosságra hozták, hogy a Tylenol tartalmú gyógyszerek nagymennyiségű fogyasztása káros lehet. És ha az ajánlottnál kissé nagyobb mennyiség májkárosodást okoz (esetleg halálos kimenetelű is lehet). A bazsalikom antibakteriális hatású, és megvéd az olyan kórokozóktól, melyek az antibiotikumokra ellenállóvá váltak. A bazsalikom a szabadgyökök károsodása ellen is védelmet nyújt. Külsőleg: sömör, kelések, faggyúmirigy gyulladás, pattanás, torokgyulladás esetén. Nemrég kimutatták, hogy az ízületi gyulladásos betegek 73%-nál csökkenti a duzzanatot és a gyulladást. Az ízületi gyulladásokra használt gyógyszerek sem voltak eredményesebbek.
Benedekfű:
Hatóanyaga: Knicin glikozid keserűanyagok, nyálka, cseranyag, gyanta, illóolaj, szalonitenoid, artemizifolin.
Emésztést javító, étvágyjavító, máj, gyomor, epehajtó, epeműködést szabályozó, vértisztító, sebgyógyító. Gyomor és bélgyengeségek, epebetegségek, sárgaság, légcső, bélhurut, elnyálkásodás, influenzás betegségek. Erős és rendszertelen menstruációs vérzések és idegkimerültségek esetén is használják. Gyomorégés, gyomor-bélhurut esetén hasznos, hasnyálmirigyet nyugtatja, gyulladások és a máj rendellenes működése esetén egyaránt hatásos. Vírusölő (Herpes zoster, Herpes simplex). Köszvényes rohamokat csökkenti. Egyéb fekélyes betegségek kiegészítő kezelésére is használható. Külsőleg sebekre, fekélyekre is alkalmazzák, bőrgyulladás és nyálkahártya-gyulladás esetén, valamint övsömör és herpesz ecsetelőként gyógyhatású. A népgyógyászat fagyás és a bőr rákos elfajulása kezelésére használja. A svédcsepp alkotórésze. Benedekfű ellenjavallat: Nagy adagban hánytató!
Bodzabogyó:
Hatóanyaga. Kiemelkedő vitamin forrás. Magas a C-vitamin tartalma, van benne A és B-vitamin, fehérje, ásványi anyagok (magnézium, kalcium, kálium, vas, foszfor). Tartalmaz gyümölcssavat, cukrot, cseranyagot, nyomelemeket, illóolajokat.
Meghűlésre, hurutos influenzánál, nyálkásító, bevonó hatása van. Ekcémára, pikkelysömörre, frissítő. Hat a légutakra, vértisztító és izzasztó. Mandula és torokgyulladásra. Kezdődő vesebetegségeknél, vizelethajtás, vízhajtás, vízkór, emésztési rendellenességek, székrekedés, valamint enyhe köhögési ingert csökkentő, értisztító, ízületi és reumás panaszok esetén alkalmazhatunk hatásosan.
Bodzagyökér:
Hatóanyaga: sambunigrin glycosida, illóolaj.
Meghűlésre, hurutos influenzánál, nyálkásító, bevonó hatása van, vízhajtó, ekcémára, pikkelysömörre. Kezdődő vesebetegségeknél, vizelethajtás, vízhajtás, vízkór, emésztési rendellenességek, székrekedés, valamint enyhe köhögési ingert csökkentő, izzasztó és vértisztító teakeverékek alkotórésze. Kitűnő tüdőtisztító. Bélrenyheségre is ajánlható. Fájdalomcsillapító és nyugtató hatása is van.
Bodzavirág:
Hatóanyaga: A- B-vitamin, C-vitamin tartalma pedig duplája a citrusféléknek.
A bodza a „szegény ember patikája". Gazdag flavonoidokban, kiváló antioxidáns forrás. Fogyaszt, ránctalanít, hámosít a benne található drogok (szambunigrin glikozida, szaponinok, flavonoidok) Izzasztó-lázcsillapító hatásúak, és a kiválasztás során a káros anyagcseretermékek eltávolítását is segítik. Emiatt a bodza az egyik legkitűnőbb szer a meghűléses/náthás megbetegedéseknél, klinikai tesztek során pedig kimutatták, hogy a vírusok szaporodását gátolva már 2-3 nap alatt legyűri az influenzát. - nátha, torok és mandulagyulladás, fülfájás, rekedtség, légcső és gyomorhurut, enyhe székrekedés, vesegyulladás, elhízás esetén fogyasztó hatása van, vértisztító. Scrofulosis (görvélykór, a TBC egyik változata) esetében és bőrkiütésnél, hámosításra. Szívgyógyszer., Fürdőbe: bőrápolónak, frissítőnek. Reumatikus ízületi fájdalmak ellen is jó, egy 1908-as könyv szerint ez ellen külsőleg is használhatjuk: „A megtört vagy zúzott zöld leveleket a fájó testrészre kötve tisztítóan hatnak. Szemgyulladásnál szemcsepp. A mézzel kevert bodzalekvár TBC-seknek kiváló tüdőtisztító. Krémje pedig jó ránctalanító és enyhén halványító hatású. Borotválkozás utáni szereket, arc- és szemfrissítő lemosókat is készítenek belőle Segít herpesz esetén.
Bojtorjángyökér:
Hatóanyaga: inulin, csersav, sók, nyálka, illóolaj, poliacetilének, costussav, dehidrocostus-lakton, polifenol, arctiin, szitoszterin, sztigmaszterol.
Megakadályozza a hajhullást, segíti a hajszálak növekedését, zsírosodás, bőrre, pikkelysömörre. Korpásodás, hajzsírosodás ellen használják. Epehajtó, vértisztító, vizelet és hashajtó hatású. Izzasztó, epe- és vesekőoldó. Különböző bőrbajok (sömör, ekcéma, ótvar) ellen. Torokgyulladás ellen gargalizálónak alkalmazzák. Bojtorján ellenjavallat: A biztonság érdekében megbízható helyről származó bojtorjánt használjunk, ha mégis atropinmérgezés tüneteit éreznénk (homályos látás, száraz száj, hallucináció) azonnal forduljunk orvoshoz!
Borókabogyó:
Hatóanyaga: illóolaj, invertcukor, katechin-cserzőanyag, flavonoid, leukoantihocianidin.
Gomba és baktériumölő. Légúti tisztító, tüdőtisztító, méregtelenítő, erős vízhajtó, húgyúti fertőtlenítő, hólyaghurutra. Belülről melegít. Candidára, sztreptokokkuszra, Belső szervek görcsei, vizesedés, ödéma, vese és epekő, fehérjevizelés, gyenge emésztés, felfúvódás, gyomorégés esetére. Magas vérnyomás, pangásos szívelégtelenség, nőgyógyászati problémák, ízületi gyulladás, reuma, csúz és köszvény ellen, vizelethajtó, izzasztó hatású, emésztést elősegítő. Szélhajtó, étvágyjavító. Alkalmazzák fürdősók illatosítására, hörghurut elleni inhalálásra. Külsőleg: reumás és ízületi fájdalmak bedörzsöléses csillapítására, láb duzzanatok, narancsbőr ellen, Boróka ellenjavallat: Nagy mennyiségben a boróka irritálja a vesét. Akinek vesefertőzése van, vagy valaha is vesekárosodása volt, ne használja e növényt!
Borsikafű:
Hatóanyaga: illóolaj, lamiaceae-cserzőanyag.
Emésztést segíti, gyomortisztító, székletfogó. Bélnyugtató, étvágygerjesztő, felfúvódás ellen, görcsoldó szer. Teája enyhíti a köhögést, meghűlést, gyomorrontást. Kenőcsként enyhíti az isiászt, olajként bedörzsöléssel a fogfájást. Hajtások enyhítik a rovarcsípések okozta fájdalmat. Emésztő-szervrendszerre gyakorolt fertőtlenítő hatása régóta ismert. Serkentőszerként is használták. Bélférgesség ellen is jó hatású szer.
Borsmentalevél:
Hatóanyaga:lamiaceae-cserzőanyag, flavonoidok, triterpének, illóolaj.
Légúti tisztító, az orr nyálkahártyájának váladékát csökkenti, fokozza a nyálképződést és az epetermelést, segíti az emésztést, csökkenti a gyomornedvképződést, enyhe helyi érzéstelenítő hatása van. Hányás, bélrenyheség, gyomor és bélhurutra. Testakupunktúránál a tű tövébe cseppentve, segíti a tű hatását, de fájdalomcsökkentő is. Csillapítja az émelygést és a hányingert. Terhesek is használhatják. De kisgyerekeknél kerüljük a használatát, mert keringési zavart okozhat. Pajzsmirigy problémákra. Epehajtó, epegörcsre, májra. Idegnyugtató, szívidegességre. Gyomor- és bélzavarok, emésztőszervek megbetegedése esetén, görcsökben, felfúvódás, epezavarok megakadályozására, érzéstelenítő, pangáscsökkentő, fertőzés-megelőző, szélhajtó. Húgy utak fertőtlenítésére, fejfájás ellen használható, vértisztító hatása van. Torokbántalmak és rekedtség ellen gargalizálni, gyulladásokra borogatásként, valamint inhalálásra. és orrdugulás ellen is. Altesti fájdalmak esetén, nehezen induló menstruáció elősegítése, enyhítheti az aszt¬más rohamot kísérő hörgőszűkületet. Diverticulitis és az irritábilis bél szindróma tüneteinek megszüntetésére, leheletfrissítésre, izomfájdalmak enyhítésére. Gyulladásoknál, gargarizálásra és borogatásra is használható. Üdítő teaként is fogyasztható. Fáradtság esetén jó hatása van egy erősítő menta-fürdőnek. Teaként elkészítve vagy olaj formájában enyhítheti a mozgó járművön való utazás okozta szédüléssel és émelygéssel járó rosszullétet.
Cickafarkfű:
Hatóanyaga: aconitsav, achillein, csersavak, keserűanyag, klor, vas, kén, nát6rium, kálium, mész, magnesium, illóolaj. Antibiotikus hatású, magas az azulén és ösztrogén tartalma.
Méherősítő, petefészek problémára, nőgyógyászati gyulladáscsökkentő, vérzéscsillapító, nemi hormonokra hat, hüvelyöblítő, ideális a görcsös menstruáció enyhítésére és a szabálytalan ciklus természetes kezelésére vagy erős vérzésre. Az ösztrogén nevű női hormonhoz hasonló hatóanyaga szabályozza a ciklust. Tompítja a változó kori fáradtságérzetet, hőhullámokat, belső nyugtalanságot. Ülőfürdő előnyösen hat a női kismedencei szervekre, petefészek gyulladás, fehér folyás, idős emberek, gyermekek ágybavizelésére. Külsőleg sebekre, ekcémás bőrre, fürdővízbe, visszérgyulladásra, tüdőbetegségek, torokgyulladás. Főzete fogíny és szemgyulladásra, öblögető- és borogató szer. Nagyobb dózisban a vizeletet barnára festi, ettől nem kell megijedni. 100 g-ból elkészített ülőfürdője már megszüntetheti a női felfázásos tüneteket. - rákos megbetegedések esetén annyit kell inni belőle, amennyit csak bír - migrén és hozzá kapcsolódó tünetek teljesen megszüntethetők a tea rendszeres fogyasztásával - csontvelő bántalom, csontszú, tüdővérzés, gyomorvérzés, gyomorégés, gyomornyomás - vérző aranyérre kenőcs formában használják - meghűlés, hát és reumatikus fájdalom, jó hatású a gastrointestinális rendszer egészére, segíti a máj és a vese működését, megszünteti az étvágytalanságot, puffadást, segíti a bélbolyhok működését. A férfiak számára is hasznos a cickafarktea, prosztataduzzanatnál nagyon hatékony gyógyszer. A cickafark olaja segít megemészteni az emlékeket, a kellemetlen helyzeteket, a félelmeket. A lelki sebek begyógyulnak, a tapasztalatokat hasznosítjuk. A cickafarkolaj segít mindent elsimítani, ami zavarná a lelki egyensúlyunkat.
Külsőleg használva szeszes kivonata fájdalomcsillapító, az izomlazító és a belső szerveket gyógyító hidratáló krémek alkotórésze, nehezen gyógyuló sebek, fekélyek, ekcéma, aranyér, fogíny és szemgyulladás, valamint hüvelyöblögetésre.
Cickafarkfű ellenjavallat: Parlagfűre allergiás emberek lehetőleg ne fogyasszák, mert kiütéseket, pattanásokat okozhat! Akinek miómája van, teáját az se fogyassza, mert emeli az ösztrogénszintet, ami a mióma (jóindulatú méhizom-daganat) további növekedéséhez vezethet.
Citromfű:
Hatóanyaga: illóolaj, csersav, mézga, keserű, nyálka szaponin, tripertének, flavonoidok.
Félelem és feszültségoldó hatása miatt zöld Seduxennek is nevezik. Ideges eredetű palpitáció (szívdobogásérzés) esetén pozitívan befolyásolja, normalizálja a vegetatív idegrendszer diszharmonikus működését. Lassítja a gyors, zakatoló szívverést. Nyugtató, idegerősítő, stresszre, hangulatjavító. Álmatlanság, görcsoldó, havibajra, menstruációs görcs és rendszertelen menstruáció esetén. Baktérium és vírus okozta fertőzések, fájdalomcsillapító, gyomor és bél problémák esetén. Hiperaktív gyerekeknek, koncentráló képességre, vizsgaidőszakra. Segít migrénes fejfájás és szédülés, fülzúgás, valamint idegi alapon létrejött allergia (a bőr viszkető, fájdalmas piros foltosodása), illetve asztmatikus görcs esetén. Drog- és alkoholelvonó kúra alatt csökkenti a kellemetlen elvonási tüneteket.
Csalángyökér:
Hatóanyaga: szterolok, cserzőanyagok, fenilpropán-származékok, lignán. Magas a vas és egyéb ásványianyag-tartalma, de karotinoidok és C-vitamin is található benne.
Vesegennyesedés, prosztatagyulladás, tesztoszterinszint emelésére, prosztatadaganat – túltengés, kitolja a műtét idejét, csökkenti a koleszterin szintjét. Toroköblítő, hajhullásra, korpásodásra, Pangásos szívelégtelenség, menstruációs fájdalmak, skorbut. Levele vér és vesetisztító, vízhajtó és hisztamintermést gátló hatása van. Reuma, cukorbaj és aranyér esetében és az ekcéma tüneteinek kezelésére, illetve a köszvényes fájdalom és gyulladás enyhítésére. A húgyúti fertőzésben szenvedőknél fokozza a vizelet kiválasztást, és így a vizelettel együtt kiürülnek a betegséget kiváltó kórokozók is. A menstruációt, megelőző puffadásérzést is a visszatartott víz okozza. Csökkentheti a magas vérnyomást is, ami egyébként részben a szervezet folyadék- visszatartása okoz. A szénanátha tüneteinek is egyik jól bevált ellenszere. Egy kísérlet során a különféle allergiás reakcióktól szenvedő kísérleti alanyoknak több mint a felénél a csalán kifejezetten enyhítette az allergia tüneteit.
Csalánlevél:
Hatóanyaga: flavonoidok, klorofill, kartinoidok, triterpének, szterolok, ásványi anyagok, aminok.
K-vitamint tartalmaz, mely az alkohol lebontásához szükséges, antibiotikus hatású. Klorofill tartalma álmosít. Ásványi anyag és nyomelem tartalma is magas. Megtalálhatóak benne a karotinok is, melyek antioxidáns hatásuk mellett immunserkentők is. Nagy adag C-vitamin is van benne és megtalálható egy kvercetin nevű flavonoid, mely gátolja az allergiás szervezetben az allergénre adott reakcióként termelődő hisztamint. Fájdalomcsillapító hatású, remek immunerősítő. Reumás panaszokra, vizelethajtó, köszvényre, légzőszervekre, tüdő elnyálkásodására, vértisztító, műtétet késlelteti, 2 hétnél tovább ne használjuk, mert gyomorvérzést okozhat. Ödéma, vérszegénység, sápadtság, vérnyomás zavarai, légcső gyomor és bélhurut, köhögés, enyhe cukorbetegség, aranyér, gyomor és bélvérzés, vesehomok, skorbut, bőrkiütés, szénanátha. Külsőleg: hajhullás, fejbőr és hajpakolás, szájüreg öblögetés, torokgyulladás, aranyér és viszkető bőrkiütés esetén.
Csipkebogyó:
Hatóanyaga: illóolaj, cseranyagok, dextrose, pektin, alma és citromsav, karotin. Gazdag egészségvédő hatóanyagokban. Magas C-vitamin tartalma mellett, van még benne A, B, E, K vitamin, cukor, pektin, alma és citromsav, fehérje, karotinoidok, magnézium.
A csipkebogyó C-vitamin-tartalma miatt erősíti a vérerek falát, ennek köszönhetően pedig szilárdítja a kötőszöveteket. Immunerősítő, roboráló, jól alkalmazható lázas, náthás állapotok enyhítésére, influenza megelőzésére, enyhe hashajtó, gátolja a meszesedést, máj és mellékvese működést serkentő hatása is van. Vese és hólyagbajokra. Segít eltávolítani a szervezetben felgyülemlett méreganyagokat, valamint gyulladáscsökkentő hatással bír. Mindennek köszönhetően a csipkebogyótea jó hatással van a nátha, az influenza, a hörghurut, valamint a torokgyulladás kellemetlen tüneteinek enyhítésében.
Diólevél:
Hatóanyaga: inozit, csersav, juglon, illóolaj, flavonoid, fenolkarbonsavak, aszkorbinsav. Antibakteriális hatású, gátolja a gombák szaporodását-fejlődését.
Érzéstelenítésre, hámszövet összehúzására, tuberkulózis ellen, vércukorszint csökkentésére, fertőtlenítésre, baktériumölésre, gombaölésre. Tonizálásra, sebek gyógyulásának meggyorsítására, szájfekély ellen, torokgyulladásra, kötőhártya-gyulladásra. Többféle bőrbetegségre, fagyásra. A hüvely bántalmaira. Vérszegénység, légcső- gyomor és bélhurut, bélféreg, magas vérnyomás, tüdő és mandulagyulladás, csontbetegségek, foglazulás, sárgaság és mirigydaganatok ellen, esetleg cukorbetegség esetén. Külsőleg: hajhullás, bőrbetegségek, gombásodás, gennyesedés, izzadás, szemgyulladás, fagyás, fehérfolyás esetén. Zsíros, korpás haj: Ahogy a diófa ügyel saját koronájának szépségére, úgy ápolja a te hajad és fejbőröd is egy kis diólevélből készített tea. Hajmosás után 2-3 dl teával öntözd meg a fejed, hagyd rajta pár percig mielőtt leöblítenéd. Ha nem mosod le, akkor a hajhagymákat táplálja és növekedésre ösztönzi őket. Homlok-, arc- és orrüregek gyulladása: Ha gyötör az eldugult orr, vagy épp arcüreged fájlalod, az elkészített teából naponta 1-2-szer szívj fel az orron át és hagyd, hogy átmossa az üregeid. Torok és száj öblögetésére is használhatod, az ott levő kórokozókat és baktériumokat elpusztítja. A fájó részekre pedig dunsztkötést tehetsz egy teával átitatott törölközővel. Fogínygyulladás, afta, szájban előforduló sebek: Főzz le 2dl teát és tartsd a hűtődben, egy kis üvegben. Minden fogmosás után öblítsd át a szájad. Máj problémák, máj ciszta: Májunk a méregtelenítés nagy mestere, ezért mindenképp figyelj rá. A diólevélben található anyagoknak köszönhetően enyhíti a máj panaszokat, serkenti a méregtelenítést, emésztést. Komolyabb problémánál (ciszta) 6 héten keresztül kell inni a teát és minden este dunsztkötést helyezni a májra. Hasmenés: A lényeg a könnyű diéta mellett, hogy a bélbolyhokat kell rendbe tenned, ehhez remek segítőtárs lehet a diólevél tea. Ciszta, mióma a petefészken: Természetesen ez egy komoly probléma, ezért nagyobb odafigyelést igényel. Készíts fél liter teát melyből 2 decit ivásra használj, a maradékot pedig hüvelyirrigálásra. Éjszakára készíts borogatást a hasadra! Hüvelygomba és folyás esetén is sokat segít az irrigálás. Lábizzadás, körömgyulladás, lábgomba: Viszket a lábad, vagy begyulladt a körmöd? Nincs más teendőd, mint naponta fél órát áztatod a teában a lábad, vagy naponta többször átmosod vele a problémás területeket. Édesgyökér: Hatóanyaga: glycyrrhizin, nitrogén anyagok, zsír, keményítő, kevés csersav, keserűanyagk, oxálsav. Tripertén jellegű vegyületek gyulladáscsökkentők, serkenti a csillószőrök mozgását, ezáltal a nyálkák kiürítését. Egyes kórokozókat és vírusokat is elpusztít. Flavonoidokat tartalmaz mely görcsoldó hatású. Meghűlésre, köptető, emésztés, vesebaj, nyálkahártya bevonó, csökkenti a kóros váladékok sűrűségét, nyákfolyósító, gyenge hashajtó, fokozza a gyomorfal feszességét (tónusát), jobban fog dolgozni a gyomor, hámosít ezért gyomorfekélynél is jó. Lassítja a mellékvesekéreg lebomlását, szteroid helyett is lehet adni, de 3 hétnél tovább nem. A só vízháztartást felbontja, görcsoldó hatású. A gyökér hatóanyagának köszönhetően hatásos köptető, nyálkaoldó és köhögéscsillapító, de alkalmazzák simaizom görcsoldásra is. Erőteljes gyulladáscsökkentő hatása miatt ajánlott gyomornyálkahártya gyulladás, gyomorsavtúltengés okozta nyálkahártya sérülések esetén. Herpeszre: serkenti a sejtek sajt vírus elleni anyagának, az interferonnak a termelését. A tanulmányok a szemérem tájéki és az ajak herpeszt okozó Herpes simplex vírus elleni hatásáról számolnak be. Számos laboratóriumi vizsgálat azt mutatja, hogy az édesgyörék a betegségeket okozó baktériumokkal (Staphylococcus és Steptococcus), valamint a hüvelyi fertőzést okozó gombával (Candida albicans) is felveszi a harcot. A kínai orvosok évszázadokon keresztül használják májproblémák kezelésére. Az eredmények azt mutatják, hogy a növény segít a májgyulladást gyógyítani, és a májzsugorban szenvedő emberek májműködésén javítani.
Édesköménymag:
Hatóanyaga: transz-anetol, fenchon,netil-chavicol, ánizsaldehid, alfa-pinen, alfa-fellandren, limonen. Baktériumok fejlődését gátolja.
Hörgő és légcsőhurut, száraz köhögés, megfázás, emésztési zavarok, étvágytalanság, gyomor és bélgörcsök, epe és vesegörcsök, epehajtás esetén. Kisgyereke görcsoldója, terhes anyák tejszaporítója. Valamint hashajtó teák alkotórésze lehet. Tetű elleni bedörzsölők és féreghajtó szerek kiegészítőjeként is alkalmazzák. Felfúvódás gátló, szélhajtó, gyulladás gátló. Mint görcsoldó nemcsak az emésztőszervi, hanem más simaizmokat, mint a méh izmait is megnyugtatja. Görcsoldó hatása miatt hashajtó teakeverékbe használjuk. Klimax okozta panaszok enyhítésére. Szemgyulladásra, látásélesség javító (belülről és szemlemosónak is), fogyasztó teakeverékbe. Petyhüdt bőrre, prosztatanagyobbodásra, frissíti a memóriát, fokozza a vizelet kiválasztást.
Ezerjófű:
Hatóanyaga: flavonoid, szitoszterol, szerves savak, B-vitaminok, trigonellin, glutation, biotin.
Epehajtó, gyomorműködés rendező, gyomornedvcsökkentő, gyomorfekélynél csak keveset lehet belőle. Savas gyomor esetén jó, étvágyjavító, méregtelenítő. Epe és májbetegségek, étvágytalanság, székrekedés, bélrenyheség, emésztési zavarok, gyomorsav túltengés, gyomorégés, gyomor és epegörcs, vérszegénység elleni háziszer, lesoványodás, gyengeség okozta láz, egyes hörgőbetegségek, bőrkiütések, hasmenés elleni teakeverék. Cukorbetegek veszély nélkül ihatják.
Külsőleg: sebgyógyító. Gyomorkeserű elkészítéséhez is alkalmazható.