A gyógynövények elneveziés alatt azokat a növényeket értjük, amelyek sejtjeiben olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amelyeknek bizonyos esetekben gyógyító hatásuk van. A gyógynövényekben lévő értékes vegyületeket, hatóanyagoknak nevezzük.
A növényi gyógymódnak az a célja, hogy a testnek a természet adta gyógyulási törekvését támogassa és ébren tartsa.Ma már módunkban áll olyan teakeveréket összeállítani, melyek egy bizonyos betegség gyógyítására szolgálnak.
Mire jók a gyógynövényeik?
Macskagyökér:
Hatóanyaga: valepotriátok, illóolaj, izovaleriansav.
Álmatlanság nagyrabecsült gyógyszere. Erős nyugtató, idegerősítő, szívideg erősítő, ideges fejfájás, ideges szédülés, ingerlékenység, félelemérzet, szorongás, ideges álmatlanság, ájulás, epilepszia, gyerekek hisztériája, neuraszténia, hipochondria, lámpaláz. Fokozza a koncentrálóképességet, szorongásra, feszültségoldó, stressz esetén. Epekő és gyomorgörcsoldó. Csökkenti a vérnyomást. Egyes vizsgálatok kimutatták, hogy a macskagyökérfűnek – a nitrogénmustáréhoz hasonló- daganatellenes hatása is van.
Málnalevél:
Egy vizsgálatban kimutatták, hogy méhizmokat nyugtató anyagot tartalmaz. Terhességi hányinger enyhítésére, vetélés kockázatának csökkentésére. Tannint tartalmaz, melynek összehúzó tulajdonsága a hasmenés kezelésében kedvező hatású. Csökkenti a cukor (glülóz) szintjét a vérben, amely a cukorbetegek kezelésében jó lehetőség. Egy tanulmány szerint a málna gyökereinek tannintartalma segítség lehet bizonyos rákos megbetegedések gyógyításában.
Máriatövis levél:
Hatóanyaga: flavonoidok, szitoszterol, tritrpén-acetát, poliacetilén.
Máj és epeutak megbetegedései esetén, epehajtó.
Máriatövis mag:
Hatóanyaga: silymarin, flavonoidok, fehérje, zsíros olaj, tokoferol, szterolok.
Szilimarin hatóanyaga, szabadgyök fogó. Legalon nevű gyógyszer készül belőle. Mézbe, joghurtba vagy kefirbe kell keverni, rákos betegeknek. Kemoterápia esetén is adjuk. Rákbetegeket ez menti meg. Alkohol, mérgező anyagok, permetezőszerek által okozott mérgezésekre jó, (gombamérgekre is). Candidára, gyilkos galóca mérgezés esetén nagy adagban kell bevenni. Májregeneráló, májvédő, epekő ellen. - májbetegségek, heveny és idült májgyulladás, májkötőszövet zsugorodás és zsírosodás, italfogyasztás vagy vegyszerek és gyógyszerek okozta májkárosodás, epebetegségek, epekő, esetleg légcsőhurut, gyomorfekély.
Martilapulevél:
Hatóanyaga: inulin, cseranyag, derxtrin, salétromsavas sók, nyálkaanyag, triperpén, szterol, pirrolizidin-alkaloidok.
Bevált háziszer a légzőszervek, hörgő, hurutos megbetegedéseinél, csillapítja a légúti fájdalmakat. Köhögés, rekedtség, elnyálkásodás, influenza és kezdődő tüdővésznél jó hatást lehet vele elérni. Kimutatták, hogy a növény hatékonyabbá teszi a nyálkaeltávolításban segédkező, a légcsövekben lévő csillók működését. Egy másik kísérlet az mutatja, hogy az asztmás rohamok előidézésében rész vevő anyagnak (vérlemezkéket aktiváló faktornak) elnyomja a hatását. Oldó és oszlatószert használják scrofulosisnél fellépő mirigydaganatok oszlatásánál.
Medvehagyma:
Hatóanyaga: alliin, allicin, vinildiszulfid, vinilpoliszulfid, flavonoidok. Nyersen és szárítva is emésztésjavító, antibakteriális, vérnyomáscsökkentő és érelmeszesedésgátló.
Medveszőlőlevél:
Hatóanyaga: arbutin, cserzőanyag, flavonoid, urson, ericolin, methílarbutin, ellagitannin, chinasav.
A szervezetban áthaladva az arbutin cukorra és hydrochinonra hasad. A hydrochinon erjedést és fertőzést gátló hatású. Vizelethajtó anyagokat, többek között ursolinsavat, erős összehúzó szereket (tanninokat) és egy allantion nevű vegyületet is tartalmaz, amely serkenti az egészséges, újonnan osztódott sejtek növekedését. Medveszőlő kúra idején a vizeletet lúgosan kell tartani, vagyis kerülni kell a savas ételek, ételadalékok, italok fogyasztását. A vizelethajtása miatt kimeríti egyik fontos ásványi anyagunk, a kálium mennyiségét a szervezetben. Ezért rendszeres fogyasztása mellett káliumdús étrendet kell biztosítani. Allantoin tartalma gyorsítja a sebek begyógyulását. Megfogja és enyhíti a hasmenést. A húgycső, hólyag gennyes megbetegedésénél nélkülözhetetlen, bevált hatású. Vese, epekő, húgycsőhurut, vizelési nehézség, fehérjevizelés, vízkórság elleni szer. Vesebajnál veseöblítő, vizelettarthatatlanság, fehérfolyás, cukorbaj, tüdővész, krónikus hasmenés, magömlésnél is igen hatásos gyógyszer. Terhes nők azonban ne használják, mert a méhösszehúzódásokat is serkenti.
Mustármag:
Hatóanyaga: myrosin, sinigrin, zsíros olaj, glukosinolát.
Bélmozgató, vizelethajtó, gyomor melegítő. Vízkórnál, ízületi problémáknál, hashajtásnál fogyasztják. Mustármagos borogatás: izomfájdalmak, reumás és ízületi fájdalmakra jó. Az erek kitágulnak, az erekben hisztamin képződik, fokozódik a testfelület vérellátása. Ájult betegeknek is jó, nő a vérnyomás. Izgatja a légzés és keringés központját.
Külsőleg: Népgyógyászatban a magját ledarálják, hideg vízzel pépet készítenek. Felhasználják vértolulás levezetésére, szúró mellfájdalmakra, tüdőgyulladásnál, köpet leválasztására, keresztcsont fájdalmakra.
Narancshéj:
Hatóanyaga: illóolaj, hesperidin, aurantiamarin, savak, C-vitamin.
Gyomorerősítő hatású (benne lévő aromatikus keserű anyag által), bél és gyomorfájdalmak gyógyítására. Bőrregeneráló, de görcscsillapító és idegerősítő hatása is van. A rossz emésztés leküzdésére kitűnő háziszer, mely az emésztést szabályozza. Vértisztító hatása is ismert.
Nyírfalevél:
Hatóanyaga: betuloretinsav, illóolaj, flavonoid-glikozidok, leukoanthocianidin, fenolkarbonsavak, gyanta.
Szív, máj és veseeredetű vizenyőnél. A vizeletben a fehérje kiválasztást lecsökkenti, anélkül, hogy a vesére izgatólag hatna és a vizelet kiválasztást fokozná.Krónikus bőrbetzegsdégeknél, hólyaghhurutnál oszklató hatása van. Izzasztó. - vese- hólyag és húgyúti fertőzések, vesegyulladás, vesehomok és vesekőképződés, vesekőhajtás, vizenyő, fehérjevizelés, lappangó vesebetegségek esetén, vértisztító és influenza elleni teakeverék alkotórésze.
Külsőleg: hajápolás és hajhullás esetén ekcéma, pikkelysömörre.
Orbáncfű:
Hatóanyaga: illóolaj, csersav, invert cukor, cerílalkohol, hípericin, híperforin.
Antidepresszáns Idegnyugtató, depresszióra több hétig kell inni a hatás érdekében. Nyákoldó, vizelethajtó, veseműködést támogató és gyomorégés elleni szer. Jótékonyan hat a szívre, szellemi kimerültség esetén. Bőrbetegségekre, sebekre, aknés bőrre, szőrtüszőgyulladásnál, lábszárfekély, nehezen gyógyuló sebeknél, hámosít, orbáncra. Epehólyagbántalmakra, gyomorfekélyre, patkóbél gyulladásra hasmenés, étvágytalanság, belső és külső vérzések, ízületi gyulladás, idegbetegségek, görcsök, epilepszia, nyugtalan alvás, hangulatlanság, menstruációs zavarok és nemi gyengeség esetén, immungyengeségnél.
Külsőleg: bőrgyulladás és ekcémára ajánlják, fürdővízben az altesti szerveket erősíti. sebek, fekélyek, égési sebek, kelések, orbánc
Ökörfarkkóró:
Hatóanyaga: nyálka, illóolaj saponin, hesperidin, iridoid-glikozidok, szaponin-golikozid, fenolkarbonsavak, szterol, digiprolacton, invertcukor. Gátolja a tuberkulózist okozó baktériumok nevekedését, ezért hatásos a nyirokcsomó-gümőkór ellen is. Nyálkás anyagot tartalmaz, valószínűleg ez felelős a torokfájást enyhítő hatásáért. Használják elnyálkásodás, rekedtséggel járó ugató köhögés, légzési nehézség, meghűlés és katarrusos állapot megszüntetésére. Sárgaságnál a máj és lép megbetegedéseinél, vizelettarthatatlanság eseteiben kitűnő szolgálatot tesz. Gyógyítja az aranyeret, mivel összehúzó hatású tanninokat is tartalmaz. De gyulladáscsökkentő hatása is ismert. A tanninoknak köszönhetően hasmenés ellen is jó.
Külsőleg: tejjel főzve, daganatok és kelések felpuhítására, valamnint6 aranyeres csomó elmulasztására szolgál. Teája hajszőkítő.
Örvénygyökér:
Hatóanyaga: inulin, keserűanyag, illóolaj, alantolacton, poliacetilén, triterpének, beta-szitoszterol, sztigmaszterol.
Krónikus bronchitisznél alkalmazzák. Izgató, izzasztó. Vérszegénység, sápadtság, fiatal lányok általános gyengeségénél, menses kimaradásánál, bőrbetegség viszketés, reuma ellen is eredményt lehet lehet elérni teájával. Nyákoldó hatása révén, gyomor, bél és hólyaghurutnál.
Palástfű:
Hatóanyaga: cser és keserűanyag.
Béltraktus és erős havivérzés népies gyógyszere. Cukorbajosoknak ajánlják. Kitűnő gyulladásnál és hosszadalmas gennyesedésnél. Szülésnél előállott belső sérülésnél és korai sérvnél seb gyógyítására is használják. Egy tanulmány szerint jóm hatással van hasmenésnél, anyaméh erősítésére, fejfájás ellen. Vetélés megelőzésére, bőrbetegségekre, vérzéscsillapító, érfalvédő, érfal tisztító. Terhességvédő.
Papsajtlevél:
Antidepresszáns. Mandulafájdalomra, cérnagiliszta hajtó, gyulladásos betegségeknél, meghűléses állapotokban, köhögési ingert csökkenti, vértisztító. Fokozza a hajszálerek ellenálló képességét. Sebgyógyító, bőrkiütésre, kelésekre, ekcémás bőrre. - légúti betegségek, enyhe tüdőbetegségek, nátha, influenza, torokgyulladás, rekedtség, erős köhögés, légcsőhurut, gyomor és bélhurut.
Külsőleg: toroköblögetésre, sebekre, ekcémás bőrre.
Pásztortáska:
Hatóanyaga: cholin, acetylcholin, tyramin, biogén aminok, szaponin, kálium.
Vérzést csillapító szer, mivel olyan anyagokat tartalmaz, amelyek meggyorsítják a vér alvadását. Orvérzésnél, anyaméh és havi vérzésnél, gyomor és bélvérzésnél, fájdalmas vizelésnél, aranyérnél, de fehér folyásnál is. Magas vérnyomásnál is használják. Olyan vegyxületket is tartqalmaz, amelyejk a szülé megindítására gyakran alkalmazott oxiticinhoz hasonlóan segíthetik a méhösszehúzódások megindulását.
Pemetefű:
Hatóanyaga: marrubiin keserű, illóolaj, csersav, saponin, peregrinol, vulgarol, stachydrin.
A légutak, a máj, epehólyag és a női nemi szervek gyógyszere elnyálkásodás esetén. Olyan kémiai anyagot tartalmaz (marrubin), amelynek váladékoldó hatása van. Köptető, hurutoldó, légúti problémáknál, hörghurut, torokgyulladás, garatgyulladás, rekedtség esetén, gyulladáscsökkentő, női nemi bajok esetén, bőrre. - tüdőbetegségek, tüdőasztma, megfázás, influenza, rekedtség, görcsös köhögés, fulladás, gyenge emésztés, vérszegénység, hurutos hasmenés, szívbetegségek, szívritmuszavar, idegesség, szívidegesség, menstruáció elősegítésére és görcsök esetén.
Külsőleg: bőrgyulladásra.
Petrezselyem:
Hatóanyaga: illóolaj, flavonoidok, poliin, furanokumarin, apiol.
Vízhajtó hatása miatt, ajánlják magas vérnyomásra. Magas klorofill tartalma miatt az egyik legjobb leheletfrissítő. Az apniol és a miriszticin vegyülete serkenti a méhösszehúzódásokat. A petrezselyem gyógyteát menstruációs ciklusok beálltására használják. Egy tanulmány szerint gátolja az allergiás tünetek kiváltására keletkező vegyület, a hisztamin elválasztását a szervezetben. Antihisztamin hatása miatt láz vagy csalánkiütésre is alkalmazható. A petrezselyem pszoraléneket, a fényérzékenység kialakításáért felelős vegyületeket is tartalmaz, amelyek a rák egyik fajtájának, a bő T sejtjeinek lymphomás megbetegedésének gyógyításában mutatkoznak ígéretesnek.
Pipacsszirom:
Hatóanyaga: rhoeadin, rhoeadinsav, mézga, alkaloidok, cianidinek.
Nyákoldó, idegcsillapító hatású. Toroköblítőnek is használják. Mellfájásnál, köhögésnél, tüdőbajnál. Drogelvonás tüneteire, ópium tartalma van, mely fájdalomcsillapító.
Porcsinfű:
Hatóanyaga: flavonoidokat, cserzőanyagot, kovasavat tartalmaz. Helyi vérzéscsillapító, más drogokkal együtt gyomorfekélyre jó, enyhe vízhajtó, gyulladáscsökkentő, nőgyógyászati bajokra.