A gyógynövények elnevezés alatt azokat a növényeket értjük, amelyek sejtjeiben olyan vegyületeket tartalmaznak, amelyeknek bizonyos esetekben gyógyító hatásuk van. A gyógynövényekben lévő értékes vegyületeket, hatóanyagoknak nevezzük.
A növényi gyógymódnak az a célja, hogy a testnek természet adta gyógyulási törekvését támogassa és ébren tartsa. Ma már módunkban áll olyan teakeveréket összeállítani, melyek egy bizonyos betegség gyógyítására szolgálnak.
Mire jók a gyógynövények?
Fagyöngy:
Hatóanyaga: inosit, urson, viscin, zsíros olaj, cukor. Rákos daganatra, (állati fehérjékhez hasonló anyagot tartalmaz - polipeptideket), Á
ttétek megelőzésére. Ha az „A” típusú sejtek elérték a felső határt: 1 evőkanállal, daganat esetén: 2 evőkanállal kell 2-3 hétig fogyasztani, majd szünet és újra alkalmazni. Fagyöngy kúra: hidegen kell este beáztatni, reggel leszűrni, és egésznap kortyolgatni. Immunstimuláns, a szervezet védekező képességét segíti. Vérnyomás csökkentő, pulzuscsökkentő hatása van. Serkenti az emésztőszervi és a méhösszehúzódást. Szédülésre, ízületi gyulladásoknál, idegzsába esetén fájdalomcsillapító hatása van. Legértékesebb az almafáról vagy tölgyfáról gyűjtött fagyöngy. Magas vérnyomás, szívidegesség, szívdobogás, érszűkület, infarktus megelőzésére, agyvérzés utáni állapotra vagy megelőzésre, gyenge immunrendszer, erős vagy görcsös menstruációs vérzéscsillapításra, esetleg epilepszia esetén, Különböző rákos daganatok oszlatására is alkalmazható. Egyik leghatásosabb gyógyszere az érelmeszesedés esetében jelentkező magas vérnyomásnak és az ezzel rendszerint velejáró szédülésnek. Gyermekgyógyászatban görcsoldónak, de epilepszia ellen is használják. Női vérzéseket sikeresen rendezi. Immunrendszert serkentő: Egy kíséletben a röntgensugaraktől a sérült sejte4k sdokkal györsabban regenerálódtak, amikor fehérfagyöngy-kivonattal (Islador, svájci készítmény) kezelték azokat.
Fahéj:
Hatásos fertőtlenítő, gátolja a fogszuvasodást, és elpusztítja az egyéb betegségeket okozó baktériumokat, gombákat és vírusokat.
Kis vágásokra és karcolásokra, hintsen fahéjat. Tartalmaz egy természetes érzéstelenítő vegyületet, az eugenololajat, amely segíthet a kisebb sebek fájdalmainak enyhítésében. Segíti a zsiradékok lebontását. Egy német tanulmány szerint tökéletesen elpusztítja a húgyúti fertőzéseket okozó baktériumokat (Eschericia coli) és a hüvelyi fertőzésekért felelős gombákat (Candida albicans). Nyugtatja a méhet, ezért terhesség esetén még fűszerként is kerülni kell. Viszont a menstruáció elősegítésére jól alkalmazható. Belső vérzésnél, ideggyengeségnél és gyomorerősítőnek rendelik. Hasmenés, emésztési zavar, savfelesleg, böfögés, hányás és puffadás elleni teakeverékek alkotórésze.
Fehérmájvagyökér, Fehérmájvalevél:
Hatóanyaga: nyákaanyag, flavonoid-szulfát, cserzőanyag.
Nyálkahártya bevonó, légutak heveny gyulladásakor, hörghurut, rekedtség, légcsőhurut, száraz köhögés. Afta esetén (földuzzad a nyelv oldala, és piros hólyagocskák keletkeznek), bőr állapotát javítja pl: ekcéma, sebes bőrfelület. Ha köszörül a torok, gombás nyálkahártya esetén. Száj és mandulagyulladás, rekedtség, tüdőbetegség, légcsőhurut, torokgyulladás, (bronchitis, laringytis) gyomorgyulladás, gyomor és bélhurut, esetleg savtúltengés és májbetegségek esetén. Az idült hörghurut gyógyszere. Bőr és fejkiütéseknél, a gyermeke általános gyengeségeinél jól bevált. De jó hatása van fülfolyás, izommerevedés, asztma, ischias, hipochondria eseteiben is. Egy kísérletben a fehérmályva növelte a fehérvérsejtek betegségokozó baktériumokat pusztító képességét.
Külsőleg: sebek, vágások, karcolások, égések nyugtatója. Szemgyulladás, fehérfolyás, ízületi gyulladásra. Angolkór esetén fürdővízbe.
Fehérüröm:
Hatóanyaga: keserűanyag, illóolaj, flavonoid, fenolkarbonsavak, poliacetilének.
Étvágytalanságra – akik nem esznek,- krónikusan soványak. Epehajtó, az epe ürítését 3-4 szeresére emeli. Vigyázni kell vele, mert hirtelen ez nem jó. Bélféregűző, havi vérzés. Bélféreg, májbetegségek, sárgaság, gyenge gyomor, gyomorhurut, gyomorgyulladás, savhiány, gyengeség, fáradtság, sápadtság, vérszegénység, magas láz, váltóláz, epilepszia, ideges álmatlanság, esetleg ízületi panaszok esetén.
Fekete ribizli levél:
Hatóanyaga: flavonoid, illóolaj, proanthocianidinek, diterpének. C-vitamint tartalmaz, de vas tartalma is van.
Vesetisztító, vízhajtó, de nincs kálium veszteség, vesekő esetén. A nátriumot kiüríti, és hosszú távon vérnyomás csökkentő hatása van. Érfalvédő. Előnyösen befolyásolja a vérkoleszterin és triglicerid szintjét. Bétablokkolót tartalmaz: szapora szívdobogásnál szokták adni. Szívritmust szabályozza. Galagonyával, citromfűvel még jobb hatása van. Köszvényes és reumás panaszokat enyhítő szer.
Feketenadálytő gyökér:
Hatóanyaga: allontoin, pirrolizidi8n-alkaloidok, cserzőanyag, frktán-nyálkaanyag, triterpén, szitoszterol, dehidrokávésav, rozmaringsav, aszparagin.
Külsőleg használjuk belülről nem, mivel májkárosító hatású. Ízületre, fekélyek, visszerek, ficamok, sérülések, zúzódások, nyálkatömlő gyulladás, köszvény, véraláfutások, ínhüvelygyulladás. Furunkuklusok kezelésére is alkalmas. A gyökérlisztet meg kell főzni, melyből kocsonyás anyag lesz, ezt egy darab ruhára kell tenni, és a fájó testrészre kell helyezni. Körömágygyulladásnál is jó. A növény tartalmaz egy vegyületet (allantoin), amely elősegíti az új sejtek növekedését, és gyulladáscsökkentő hatása is van.
Feketenadálytő levél:
Hatóanyaga: symphitin, cynoglossin, consolidin, allantoin, csesav, nyálka.
Izületre, rándulásra, Könyék és térd fájdalomnál lehet vele borogatni. Hámosít, sebek gyógyulását elősegíti. Segíti az emésztést.
Fodormentalevél:
Hatóanyaga: carvon, dihidrocarveol-acetát, monotrpén.
Pajzsmirigy, légutakra, gyerekeknek is lehet adni. Epére, gyomorra, belekre, göcsoldó. Orrnyálkahártyát, gyomornyálkahártyát bevonja, csökkenti az orr és gyomorsav váladékát. Savas gyomorra is jó. Gyenge gyulladáscsökkentő hatása van. Terhesek nem ihatják! Ellazítja a méhet és megindítja a szülést. Menzesznél jó, ha nehezen indul meg. Hatásos, ha nincs rendes széklet. Megfázás, influenza, légcsőhurut, torokgyulladás, étvágytalanság, gyengeség, gyenge gyomor, hányás, felfúvódás, gyomor és epegörcsök, epebetegségek, idegesség, gyomor és szívidegesség. Egyéb fájdalmak, fejfájás, ízületi betegségek.
Füstikefű:
Hatóanyaga: benzil-izokinolin, protopin, fumarilin, flavonoidok.
Epekiválasztást fokozza, epevezeték görcsök esetén, epekőhajtásra, epehomoknál fájdalomcsillapító. Egyik legjobb vértisztító növény, amely a vizeleti, emésztőszervek és a bőr kiválasztását fokozza. Értisztító, májra, gyomorra.
Külsőleg: Pikkelysömörre krémbe. Idült ekcémánál hosszabb ideig kell alkalmazni. szemgyulladásra, arcpörsenésre, sömörre.
Fűzfakéreg:
Hatóanyaga: salicyn, csersav, sók.
Lázcsillapító, hő csökkentő, reumára, összehúzó, hüvelyöblítésre, gyulladáscsökkentő. Reuma és láz ellenes szer, mely a salicil készítményeket teljesen pótolja. Fájdalomcsillapító: fejfájás, reuma: (szalicil származékok vannak benne), neuralgiák, Ízületi betegségek, belső vérzések, köszvényes bajoknál, vérköpésnél is isszák ez a teát. Hasmenés, gyomor és vastagbélgyulladás, gyomorgörcs, ideg- máj és lépfájdalmak, légcső- gyomor és bélhurut, menstruációs görcsök esetén. Súlyos gyomorhurut, gyomorfekély és lázas gyerekeknél óvatosan alkalmazandó.
Külsőleg: fagyott testrészek, aranyér, izzadt és gombás bőr, fehérfolyás esetén. Fehérfolyás hathatós gyógyszere, a belőle készült teával kell irrigálni.
Galagonya bogyó,Galagonya virág és levél:
Hatóanyaga:trimethylamin, quercitrin, quercetin, crataegtussav.
Hatóanyagai segítik a szív működését. Tágítja a koszorúereket, javítva ezzel a szív vérellátását. Növeli a szív pumpáló hatását. Megszünteti a szívritmuszavarok néhány fajtáját. csökkenti az artériás erek falain a koleszterin lerakódást. Németországban az orvosok a galagonyát, szívritmuszavarok megszüntetésére, a szívgörcsök valószínűségére és komolyságának a csökkentésére, valamint influenza és tüdőgyulladás okozta szövődményes szívbetegségek megelőzésére írják fel idősebb korúaknál. Dr. Weiss figyelmeztet: „A galagonya nem gyógyít meg azonnal, az ember nem várhat gyors javulást a szív működésében. A galagonya csak hosszú távon, késleltetve hat, és nem oldja azonnal a szívgörcsöket. Viszont a növény hosszú ideig tartó használat során is biztonságos. A szokásos terápiás mennyiségben toxikus hatást még nem észleltek.” Habár a galagonya biztonságos és hatásos a szívgörcs, a pangásos szívelégtelenség és a szívritmuszavarok kezelésében, ezek komoly, az életet is veszélyeztető betegségek, amelyek gyógyításához szakorvosra van szükség.
Ginseng gyökér:
Gyógyító erejét számos vegyületnek (ginzenoidok) köszönheti.
Három fajta ginzeng van, a kínai és koreai, az amerikai, és a szibériai (a szibériai nem valódi ginzeng, de hasonló hatóanyagokat tartalmaz. Növeli az ellenálló képességet. Megvédi a testet a stressztől, sugárzásoktól és a különböző kémiai mérgektől. A fáradtségot koffein nélkül is kivédi s növeli az általános állóképességet. (Koreai az orosz, a kínai, az emerikai olimpikonok használják a ginzenget az edzéseken és a versenyek előtt. Növeli az emlékezőképességet. Immunrendszer erősítő. Nagyobb munkára készteti a fehérvérsejteket (makrofágokat és a természetes ölősejteket), amelyek bekebelezik a betegségeket okozó mikroorganizmusokat. Ösztönzi az interferonnak, a test vírusfertőzésekkel szembeni ellenálló képességét növelő saját kémiai anyagának, valamint a bakteriális és vírusfertőzésekkel küzdő antitesteknek a termelését. Csökkenti a koleszterinszintet. A ginzengnek van véralvadást gátló hatása, mely csökkenti a vérrögképződés kockázatát, s így az infarktusét is. Csökkenti a vércukorszintet. Védi a májat az alkohol és más toxikus anyagok veszélyes hatásaitól. Jelentősen csökkenti a sugárzás okozta sejtkárosodást. A növény alkalmazható rákos betegek sugárkezelése alatt.
Gólyaorr:
Hatóanyaga: cserzőanyagokat, keserű anyagot tartalmaz.
Gyomorfekély gyógyszere. Krónikus epehólyag bántalmakra. Pajzsmirigytúltengés, gyomor és bélvérzés, gyomorfekély, hasmenés. Száj- torok és mandulagyulladás, enyhe epebetegségek esetén.
Külsőleg: aranyér, nehezen gyógyuló sebekre.
Görögszénamag:
Hatóanyaga: nyálka, cholin, mannogalacton, saponin, trigonellin alkaloida.
Kitűnő lágyítószer, majdnem minden daganatra (furunkulus, karbunkulus, tumor). Toroköblítő gyulladásoknál. Kiválasztó és tisztító kúrákra, elsősorban reuma és köszvénynél. Kezdődő tuberkulózisra, hirtelen lesoványodás és lépbajokra.
Külsőleg: a vizes pépet borogatásként kelésre, gyulladt bőrkeményedésre, ekcémára használják.
Gyermekláncfű gyökér, Gyermekláncfű levél:
Hatóanyaga: taraxicin, taraxacacerin, inulin, leontodin, cukor, nyálka káliumsó, inosit, cholin.
Antibakteriális hatása van. Egy csésze nyers levél 7000 nemzetközi egységnyi A-vitamint tartalmaz, amely fele az ajánlott napi szükségletnek, több mint a sárgarépában található. De tartalmaz C-vitamint is. Gátolja a hüvelyi fertőzést okozó gomba kifejlődését. Megkönnyíti a zsiradékok emésztését elősegítő epekiválasztást. Csökkenti a vércukorszintet, vagyis segít a cukorbetegség kezelésében. Vizelethajtó. Segít csökkenteni a duzzadás érzését a menstruációt megelőző időkben. Segít a felesleges víztől származó túlsúly leadásában. Az orvosok gyakran írnak fel vizelethajtókat magas vérnyomás kezelésére. A növény vizelethajtó hatását alkalmazzák, pangásos szívelégtelenség kiegészítőjeként is. Viszont, figyelni kell arra, hogy vízhajtó hatása nagy káliumveszteséget okozhat. Ezért magas káliumtartalmú ételeket kell ilyenkor fogyasztani. Egy tanulmány szerint: Fokozza a nátrium ürítését, de kálium veszteséget nem okoz. Köszvény enyhítésére is alkalmas. Enyhe reumatikus betegségekre. Vesére, hólyagra, vesekő elhajtására is jó. Nyirok utakat átmossa, kiüríti a lágy hájat, épp úgy, mint az iglicgyökér. Gyulladáscsökkentő, gyomorsavbőség, gyomornyálkahártya gyulladás esetén. Daganatmegelőző és tisztító teakeverék alkotórésze, étvágytalanság, emésztési rendellenességek, sárgaság, különböző májbetegségek, ekcéma, vérszegénység, menstruációs kellemetlenségek, Vértisztító, tavaszi tisztítókúra teakeverékének alkotórésze.
Gyömbérgyökér:
Hatóanyaga: gein glycosida, illóola, eugenol, szegfűolaj, csersav, keserűanyag.
Egyensúlyzavarok okozta rosszullétek és terhességi hányingerre. Csökkenti az émelygést. Megnyugtatja a gyomor és bélcsatornát, segít az emésztési zavarokon és a hasgörcsökön. Segít a menstruációs görcsök oldásában is. Elpusztítja az influenza vírusokat, növeli az immunrendszer fertőzésekkel szembeni ellenálló képességét. Ízületi gyulladásokra is sikerrel használják. Csökkenti a koleszterinszintet és a magas vérnyomást, de szívinfarktus és a szívritmuszavarokat kiváltó belső vérrögképződés megelőzésében is kiváló. Szexuális serkentő, emésztést javító, összehúzó, fertőtlenítő, belső szerveket melegíti, vastagbélhurutra, epére, felfúvódásra, gyomorfekély, láz, asztma, hörghurutra, megelőzi az utazási hányingert, szájnyálkahártya gyulladásnál, fogágy betegségnél ecsetelő szer.
Hársfavirág:
Hatóanyaga: illóolaj, izzasztó glycosidák, hesperidin, nyálka, cukor, viasz és sók.
Akkor alkalmazzák amikor a beteg nem tud könnyen izzadni. Fájdalmas rumára, köszvényre. Korlátlan ideig fogyasztható. Használhatjuk meghűlésnél, nátha, idült köhögés, tüdő elnyálkásodás, hörghurut és altesti bántalmaknál, amelyek a vesére vezethetők vissza. A teát ágyban és forrón kell fogyasztani. Jó eredménnyel használhatjuk sápadtság leküzdésére. Rugalmasan tartja az erek falát. Homoki gyopár virág: Hatóanyaga: kevés illóolaj, keserűanyag és csersav. Antibakteriális hatása van. Epehajtó hatásánál fogva epegyulladás és epekőbántalom esetén használják. Hatással van a pancreas mirigyre, növeli a vérnyomást. Hólyaghurutnál és vizelettarthatatlanság esetén eredményesen használják.
Ibolyalevél:
Hatóanyaga: violin, salicilsavas metilester. Köptető, erős elnyálkásodás, hörghurutnál.
Nyugtató hatásai is van. Vizelési inger, láz gyógyszere. Vértisztító. Nagyobb mennyiségben hánytató és hashajtó. Az ibolyalevél tea mézzel, igen jó hatással van hűlésből származó hörgő s torok elnyálkásodásnál, szamárköhögésnél. Tüdőcsúcshurutnál, légzési nehézségnél 3 héti kúra ajánlott. A fűből készült tea főzetét használják mind belsőleg, mind külsőleg rákos daganat és rákos betegségeknél. Erről az a nézet, ha nem is mulasztja el a rákos elváltozásokat feltétlen javulást idézhet elő.
Külsőleg: A fűből készült tinktúra reumánál, köszvénynél, daganatnál és izombénulásnál kitűnően bevált bedörzsölőszer. A friss elzúzott levél migrént, fejfájást mulaszt, ha azt a homlokra felkötjük. Vidéken egy olajjal töltött üvegbe ibolyafüvet tesznek, bedugaszolják és 30 napon át a nap melegének teszik ki, ezután megszűrik és az olajat fejfájás elmulasztására és lázas betegek bedörzsölésére használják.
Iglicgyökér:
Hatóanyaga: onoin, onoid, pseudoononin, citromsav stb.
Pangásra, ülepedésre és húgysavas kőképződésre aló hajlamosságnál kedvelt húgyhajtó. Az epe és epekő megbetegedés esetében, valamint a mirigyműködés fokozására ajánlják. Főzete kitűnő szer hólyaghurutnál, amikor 3 csészényit iszunk meg naponta. A tea, hatásos még idült ízületilobos reuma, vesekő homok bántalomnál, vizelési ingernél, bőrbetegségeknél is.
Izlandi zuzmó:
Hatóanyaga: lichenin (zuzmó keményítő), cetránsav, nyálka, kovasavas kálium stb.
Idült hörghurut, nyálkás köhögés esetében kitűnő hatása van. Üdítően erősítő, tápláló, a légzőszervek kiválasztását ingerlő hatású. Súlyos betegségek után erősítő és jó hatással van hasmenésnél. Keserű anyaga bélmozgást idéz elő, szaporítja a vörös vértesteket. Lábadozó betegeknél és cukorbajosoknál elért eredményét magas keményítő tartalma magyarázza.
Izsópfű:
Hatóanyaga: hesperidin, cseranyag, gyanta, cukor, illóolaj, savak, stb.
Asztma és idült6 hörghurutnál használják. Mellfájás ellen használt népies szer. A tüdő és bél elnyálkásodásánál, bélhurutnál, giliszta betegségeknél, fertőtlenítő, tüdőbetegek izzadásánál és az emésztőszervek renyheségénél isszák. Migrénes fejfájás teakeveréke. Epilepsziások nem használhatják! Agyi vérkeringés fokozó, vérnyomásemelő. Gátolja a nemi szervi és az ajakherpeszt okozó simplex vírus növekedését.